RSS
wtorek, 12 listopada 2013

Pod koniec sierpnia można było się spodziewać występowania zórz polarnych. Co więcej, zjawiska te będzie można na żywo obserwować, dzięki internetowi oczywiście. Transmisje na żywo dostępne są na stronie:

www.gloria-project.eu

Projekt Gloria zakłada, że zdjęcia i filmy zorzy polarnej nad Grenlandią będą udostępnione internautom.

Zorza polarna to zjawisko, które nadal fascynuje naukowców i cieszy nasze oczy. Ten wspaniały spektakl powstaje na niebie, gdy emitowany przez Słońce strumień pełnych energii cząstek dociera do atmosfery ziemskiej w postaci tak zwanego wiatru słonecznego. Zorze najczęściej występują najczęściej w pobliżu ziemskich biegunów. Gdzie pole magnetyczne Ziemi jest najsilniejsze. Zderzenie cząstek pochodzących z wiatru słonecznego z cząstkami pola magnetycznego Ziemi powoduje właśnie efekt wizualny w postaci zorzy polarnej.

Ponieważ pod koniec sierpnia tego roku przypada maksimum aktywności Słońca, naukowcy spodziewają się spektakularnych zórz polarnych. Dzięki Projektowi Gloria naukowcy zamierzają lepiej poznać dynamikę tego zjawiska. Gloria to trzyletni projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 13 instytucji z 8 krajów. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Dzięki ich uczestnictwu w projekcie również Polska otrzyma unikatowe materiały z obserwacji zórz polarnych nad Grenlandią.

12:14, mpalik5
Link Komentarze (1) »
czwartek, 10 października 2013

Lata mijają, badania trwają, obserwacje też, ale nadal nikt nie wie, skąd się biorą kręgi w zbożu.


Pojawiają się one niespodziewanie. Wyglądają z lotu ptaka bardzo efektownie. Podobno są miejsca, w których pojawiają się regularnie. To skłoniło badaczy do sformułowania tezy, że powstawanie kręgów w zbożu jest związane z polem magnetycznym Ziemi. Sceptycy pytają jednak, dlaczego działanie tego pola objawia się akurat w zbożu, w dodatku w postaci tak regularnych wzorów, skomplikowanych figur geometrycznych o złożonych kształtach? Dlaczego działanie pola magnetycznego nie objawia się w tych obszarach w żaden inny sposób? Naukowcy nie znajdują odpowiedzi na te wątpliwości.


Oczywiście najpopularniejszą tezą dotyczącą sposobu powstawania kręgów w zbożu jest taka, że są one wynikiem „odwiedzin” kosmitów. Zwolennicy tej tezy argumentują, że ułożenie kręgów wskazuje na to, iż jakiś obiekt z góry musiał ułożyć zbożu w taki kształt, bo nie ma śladów wskazujących na to, że ktoś z powierzchni Ziemi mógłby np. wjechać na teren, gdzie są te kręgi. Istnieje też teza, że to wojskowe samoloty mogą „produkować” te kręgi, ale wiele osób w nią powątpiewa. Samoloty nie byłyby w stanie „wyprodukować” tak regularnych i skomplikowanych kształtów, jakie mają kręgi – i nie miałyby po co tego robić. Poza tym ludność mieszkająca w pobliżu pól, na których odkrywano kręgi w zbożu, podkreślają, że przed ich okryciem nie było słychać, by w pobliżu latały samoloty. Oczywiście, są takie samoloty, których nie słychać, ale czy wojsko miałoby powody, by przy pomocy takich samolotów „produkować” kręgi w zbożu?!

Do tej pory nie ma miarodajnego wyjaśnienia, w jaki sposób kręgi w zbożu powstają. Pozostaje nam podziwiać ich kształty.

10:04, mpalik5
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 października 2013

Nasz klimat zmienia się coraz bardziej, a nasza pogoda szaleje. Mamy przez to wielkie problemy w postaci kataklizmów, które pustoszą ziemię, jak susze, powodzie, śnieżyce. Ale obserwatorzy pogody mają również szanse na to, by obserwować niezwykłe zjawiska pogodowe. Dzięki kamerom i bardzo czułym aparatom fotograficznym, a także dzięki rozwojowi techniki i przesyłu danych, coraz częściej można te zjawiska rejestrować, obserwować oraz pokazywać innym. To bardzo fajne, bo dzięki temu dowiadujemy się o takich zjawiskach, jak trąby powietrzne czy błyskawice i lepiej rozumiemy ich istotę. Możemy się również lepiej przed nimi chronić.

Łowcy burz od dawna fascynują się mechanizmami powstawania tych zjawisk atmosferycznych, które nadal trudno przewidzieć, lecz dzięki rozmieszczeniu radarów możemy lepiej prognozować, na jakim obszarze burze wystąpią, jak będą gwałtowne, w jaki sposób się będą przemieszczać oraz jak będą intensywne. Są w necie stronki poświęcone burzom i tworzone przez pasjonatów – łowców burz. Często na tych stronach znajdziemy bardziej wiarygodną prognozę pogody, niż w TV.

http://lowcyburz.pl/

Dużo jest też świetnych fotek piorunów i błyskawic:

Zmiany w klimacie spowodowały, że również u nas pojawiają się tornada i trąby powietrzne, a niektórym udaje się je sfotografować, a nawet sfilmować.

Niektórzy fascynaci zjawisk pogodowych udają się na „łowy”, podczas których dokonują szczegółowych obserwacji, a potem – szczegółowo dokumentują zaobserwowane zjawisko.

Kosztuje ich to sporo pracy.

11:31, mpalik5
Link Dodaj komentarz »